Instagram Hesabı Silme ve Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Instagram Hesabı Silme ve Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?
Abone ol
Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram hesabınızı artık kullanmak istemeyebilir ve hatta kökünden silmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey vardır. Hadi gelin hep beraber Instagram hesap silme nasıl yapılır? Sorusunun cevabına yakından bakalım ve böylelikle uygulamanız gereken adımları hep birlikte atalım.

 

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram hesabınızı artık kullanmak istemeyebilir ve hatta kökünden silmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey vardır. Hadi gelin hep beraber Instagram hesap silme nasıl yapılır? Sorusunun cevabına yakından bakalım ve böylelikle uygulamanız gereken adımları hep birlikte atalım.

Eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta şirketinin sahibi olduğu Instagram sosyal medya mecrası, dünya genelinde milyonlarca aktif kullanıcıya hitap etmektedir. Nerede ise hemen herkesin bir Instagram hesabı vardır ancak artık onlardan biri olmak istememeniz durumunda hesabınızı kalıcı bir şekilde kapatabilirsiniz. Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda anlattık.

Instagram kullanıcıları da biliyorlar ki Instagram hesap silme işlemi mobil uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Hatta bu platformun sitesi üzerinden dahi gerçekleştirilmesi biraz zorlu süreci gerektirir. Bu sebepten dolayı Instagram kapatma linkine sahip olmalı ve böylelikle bu bağlantı üzerinden kapatma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Ama merak etmeyin! Hesap silme işlemi açısından uygulamanız gereken birkaç basit yöntem var. Instagram hesap silme nasıl yapılır? Sorusunun cevabına yakından baktıktan sonra uygulamanız gerekli olan adımları bütün ayrıntılarıyla görmeye başlayalım...

 

 

Instagram hesap silme işleminin yerine getirilmesi için öncelikli olarak söz konusu işlemi yapacağınız sayfayı açmanız gerekir. Bu işlem ise Instagram mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiyor. Bunu makalemizin başında söylemiştik. Hatta internet sitesi üzerinden erişim sağlarsanız dahi hesap silme sayfasına ulaşmanız zorlu bir süreci gerektiriyor. Instagram hesap silme sayfası masaüstü veya mobil internet tarayıcısı üzerinden açılabilir. Pek çok dolandırıcı, hesap bilgilerinizi ele geçirmek açısından sahte hesap silme linkleri paylaşabilir. Bunlara kesinlikle İtimat etmeyiniz. Hadi şimdi hep birlikte ikinci aşamada neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Silmek İstediğiniz Instagram Hesap Bilgileriniz İle Erişim Sağlamanız Gerekir

Mobil internet tarayıcınız ya da masaüstü tarayıcınız üzerinden Instagram hesap silme bağlantısının açılmasından sonra silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekecektir. Daha öncesinde erişim sağladığınızda artık yeniden gerekmez fakat ilk defa tarayıcıda Instagram hesabınızı açmanız durumunda kullanıcı adı ile kayıtlı e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanmak suretiyle giriş yapmanız gerekecek. 2 faktörlü kimlik doğrulama kullanmanız halinde cep telefonunuza gelecek SMS kodunu yazmanız gerekir.

Instagram Hesabınızı Neden Silmek İstediğinizi Yazmanız Gerekir

Bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram hesabında da bu hesabın neden dondurulması ya da neden silinmesi gerektiği ile ilgili platform size bir soru soracaktır. Sizin de hesap silme gerekçeniz olacak şekilde aşağıda maddeler halinde sıralı yazacağımız gerekçelerden bir tanesini belirtmeniz gerekecektir;

 • Gizlilik ile alakalı endişeler,
 • İkinci bir hesap açma,
 • Çok fazla reklam bulunması,
 • Kullanmaya başlamakta zorlama,
 • Bir şeyi kaldırmak isteme,
 • Instagram platformunun çok fazla zaman alması,
 • Takip edecek kişilerin bulunmaması,
 • Bir başka sebep

Instagram hesabınızı hangi sebepler doğrultusunda silmek istediğinizin size sorulması sadece bir prosedür gereğidir. Yani hangi sebebi seçerseniz seçin hesabınızı mutlaka silebilirsiniz. Bu sebeple de çok daha seçici olmanıza gerek olmayacaktır. Birini seçtikten sonra Devam etmeniz gerekir.

Silmek İstediğiniz Instagram Hesabının Şifresini Girmeniz Gerekir

Instagram hesap silme işlemi oldukça radikal bir karar şeklinde nitelendirildiği için yanlışlıkla yapılmasının veya bir başkası tarafından yapılmasının önüne geçmek amacıyla platform öncelikli olarak sizden yeniden şifrenizin girilmesini talep edecektir. Bu tür bir güvenlik önlemi aslında pek çok platformdaki silme işlemlerinde karşımıza çıkacaktır ve şifre girmeden önce hesabınızın silinmesine kesinlikle izin verilmeyecektir.

Instagram Hesap Silme İşlemine Onay Vermeniz Gerekir

Instagram hesabınızı hangi sebepler doğrultusunda silmek istediğinizin seçimini yaptıktan sonra şifrenizi de girdikten sonra böylelikle silme işlemini onaylayacak olan butona tıklayabilirsiniz. İşlemi onayladığınız andan itibaren hesap kapanacak fakat anında silinmeyecektir. Instagram platformu, 30 günlük bir emin olma süresini kullanıcıya tanır. Yani 30 gün içerisinde tarayıcı veya mobil uygulama üzerinden hesaba yeniden kullanıcı adı ve şifrenin kullanılması ile giriş yapılabilir ve böylelikle silme işlemi iptal olacaktır. Bu nedenle 30 günlük bir düşünme ve yeniden karar verme sürecinin kullanıcıya sunulduğu Instagram platformunda 30 gün içerisinde yeniden Instagram'a giriş yapmama durumunda hesabın tamamen kapanması durumu ortaya çıkacaktır.

Instagram Hesabını Silmek Mi Yoksa Devre Dışı Bırakmak Mı?

Aslında Instagram hesabının silinmesi ya da devre dışı bırakılması seçimi tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır. Eğer ki sadece Instagram platformunu kullanmaktan sıkılmış iseniz ve bir süre ara vermek istiyorsanız o halde Instagram hesabını tamamen silinmesi yerine kısa bir süreliğine devre dışı bırakmak ya da dondurmak mantıklı bir tercih olacaktır. Biraz kafanızı dinledikten sonra yeniden İstediğiniz zaman çok kolay bir şekilde Instagram hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram hesabının uzun zamandır kullanılması durumunda hesap silme işlemi artık bir nevi bütün anılarınızı tamamen ortadan kaldırma durumunu ortaya çıkaracaktır. Hesabınız için silmek istediğinizden tamamen emin olduktan sonra paylaşımlarınız veya takipçileriniz ile alakalı bir problem yaşıyorsanız bu durumu kesinlikle Instagram yönetimine bir destek mesajı ile bildirerek yardım almanız mümkündür.

Instagram hesap silme yani kalıcı bir şekilde kapatma işlemi ise yukarıda da söylemiş olduğunuz gibi 30 günlük süreç içerisinde kullanıcı adı ve şifreniz kullanılması ile yeniden hesaba giriş yapılmaz ise geri alınamaz bir işlem olacaktır. Bu sebeple Instagram dahi önce hesaba geçici olarak kapatma öneriyor eğer ki kullanıcı olarak sizler, baktınız ki işler yolunda ve Instagram yok iken çok daha mutlu bir hayatınız varsa o zaman gönül rahatlığı içerisinde Instagram hesabınızı kökünden silebilirsiniz.

Instagram hesap silme ve devre dışı bırakma yani geçici ya da kalıcı bir şekilde hesap kapatma işlemleri nasıl yapılır sorularına detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık nokta adamları uygularken değişik bir problem ile karşılaşmanız durumunda Instagram ile derhal iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür.

Instagram hesap silme işlemi, dondurma gibi değildir aslında. Instagram hesabınıza dondurduğunuz vakit aradan ayların geçmesi durumunda dahi yeniden kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bu hesaba erişim sağlayabilirsiniz. Fakat yukarıda dile getirdiğimiz adımları uygulayarak Instagram hesabınızı kalıcı bir şekilde sildiğiniz vakit vazgeçmek açısından sadece 30 günlük bir süre var önünüzde ve bu 30 günlük süre içerisinde yeniden kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak Instagram hesabına giriş yapmamanız durumunda tamamen ortadan kaldırılacaktır ve kullanıcı adı ile şifrenizi 30 günden sonra kullanarak Instagram hesabınıza yeniden girmeye çalışmanız durumunda böyle bir hesapla karşılaşmayacaksınız.

Söz konusu Instagram platformu tarafından kullanıcılara sunulan bu süre boyunca hesap kapalı olacak. Yani diğer kullanıcılar hesabınızı kesinlikle göremezler artık. Verilen süre içerisinde hesaba erişim sağlanmadığı takdirde artık geri dönülmez bir biçimde bütün verileriniz silinecektir. Yorumlar, etiketler, gönderiler, tamamen silinecektir. Fakat özel mesajlar silinmez. Bu sebeple hesap silme işlemi öncesinde ufak bir temizlik yapmanızda fayda olacaktır.

 

Hesabınızın tamamen silinmesi işleminin gerçekleştirilmesinden sonra aynı e-posta adresi ile yeni bir Instagram hesabı açmanız mümkündür fakat aynı kullanıcı adını hemen alamazsınız. Hesabınızın silinmesinden 1 hafta ile 2 hafta arası bir süre sonra silmiş olduğunuz hesaba yönelik kullanıcı adını yeniden alabilirsiniz. Elbette, bu süre zarfı içerisinde bir başka kullanıcı sizin bırakmış olduğunuz kullanıcı adını almış olabilir.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Büyükkılıç, Ankara’da Eko İklim Zirvesi’nde konuştu, TOGG’in incelediÖnceki Haber

Başkan Büyükkılıç, Ankara’da Eko İklim Z...

İstihdam piyasasında yaz hareketliliği başladıSonraki Haber

İstihdam piyasasında yaz hareketliliği b...

Yorum Yazın